Sakıp Sabancı Kişisel web sitesi

Sakıp Sabancı Kişisel web sitesi

Sakıp Sabancı kişisel web sitesi // Website // Grafik Tasarım // Yazılım Geliştirme

Kuruluşundan itibaren Hacı Ömer Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapmış olan Merhum Sakıp Sabancı, 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Çok genç yaşlarda, Bossa Un Fabrikası'nda veznedarlıkla iş hayatına başladı. Sırasıyla, Çiftlik Müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. Babasının 1966 yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.

1964 yılından itibaren, 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları; Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği Üyeliği ve Başkanlığı yaptı. 1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Sakıp Sabancı, 1987 - 1990 yılları arasında Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı'nı yaptı. Sabancı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın kurucuları arasındaydı.

Türkiye genelinde birçok caddeye "Sakıp Sabancı" adı verilmiştir. Sabancı Türkiye'de Artvin, Erzurum, Kırıkkale illeri ve Torbalı beldesi ile ABD'de New Hampshire, Houston ve Beverly Hills kentlerinin "Fahri Hemşehrisi" seçilmiştir.

Sakıp Sabancı evli, 3 çocuk babası ve 1 torun sahibiydi. Sakıp Sabancı 10 Nisan 2004 tarihinde vefat etmiştir.

Sabancı Ailesinin isteği doğrultusunda geliştirilen Sakıp Sabancı anısına hazırlanmış web sitesi APLIMAX tarafından tasarlanarak geliştirilmiştir.

Sadece Sakıp Sabancı'yı anmak değil, onu yaşarken tanıma şansına sahip olamayan nesillere onun anısı ve deneyimlerini aktarmak amacıyla hazırlanan bu web sitesinde, Sakıp Sabancı'ya ait özlü sözlerden, kişisel anılarına; yaşamı ile ilgili video kayıtlarından, Anadolu Ajansı, Sabancı Holding ve Sabancı ailesi özel arşivinden temin edilen tarihe ışık tutan fotoğraflara kadar bir çok multimedya eser yer almaktadır.
aplimax
APLIMAX
Copyright © 2024 Aplimax Ltd. Şti.
Nidakule Göztepe, Kat : 23 Bora Sokak No: 1 Merdivenköy / Kadıköy / İSTANBUL
Telefon : 0216 545 75 95
Bize Ulaşın       Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Politikası
APLIMAXAPLIMAX
APLIMAX